O projekcie
Projekt "Senior w akcji. Aktywizacja osób 60+ zagrożonych covidową samotnością i wykluczeniem cyfrowym."
Towarzystwo Inicjatyw Społecznych „GAMA” w odpowiedzi do panującej na całym świecie sytuacji realizuje projekt "Senior w akcji. Aktywizacja osób 60+ zagrożonych covidową samotnością i wyklucziem cyfrowym." współfinansowanego ze środków Narodowego Instytutu Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Rządowego Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich NOWEFIO na lata 2021-2030
Cel projektu
Celem głównym projektu jest zwiększenie zaangażowania 40 mieszkańców gminy Głogów Małopolski w wieku 60+ w życie lokalnej społeczności do 31 października 2024r.
Dla kogo
Grupą docelowa to mieszkańcy gminy Głogów Małopolski, którzy ukończyli co najmniej 60 lat i z różnych powodów są szczególnie narażeni na stany depresyjne i lękowe. W konsekwencji okresu pandemii odczuwający skutki tzw. „covidowej samotności” oraz osoby, które ze względu na brak lub niski poziom kompetencji cyfrowych są „cyfrowo niewidzialni” na rynku usług i dostaw.
Przedmiotem projektu jest aktywizacja osób z tej grupy, wskazanie możliwości rozwoju i akceptowania siebie a następnie włączenia ich do aktywnego działania na rzecz wspólnoty, lokalnej społeczności poprzez współudział w animowaniu, pomoc w realizacji lub przynajmniej uczestnictwo w lokalnych inicjatywach na rzecz tej wspólnoty.
Jako sposób aktywizacji proponujemy w projekcie wolontariat seniorów.
Aby osiągnąć cel projektu dla 40 uczestników zaplanowano następujące formy wsparcia:
- wyjazdowe warsztaty integracyjno - motywacyjne;
- warsztaty „Jak zachować sprawny umysł przez całe życie”;
- zajęcia sportowe dla seniorów;
- warsztaty kompetencji cyfrowych – podstawy;
- warsztaty wolontariatu 60+ (poza warsztatami dla 8 osób już współpracujących z Towarzystwem) oraz jako uzupełnienie:
- indywidualne doradztwo psychoterapeutyczne (dla osób zgłaszających taką potrzebę)
Po zakończeniu zajęć wspólnie „starzy” i „nowi” wolontariusze – uczestnicy projektu zaplanują, przygotują i uruchomią Gminne Centrum Wolontariatu 60+ (portal) oraz opracują i wydadzą poradnik dla wolontariusza 60+, który zostanie udostępniony (w formie e-booka) na portalu. Centrum Wolontariatu prowadzić będzie pośrednictwo pracy dla wolontariuszy seniorów i instytucji które korzystają lub zamierzają skorzystać z ich zaangażowania.
Czas realizacji projektu od 05.08.2023r. do 31.10.2024
Kryteria rekrutacji:
Kryteria formalne:
- miejsce zamieszkania
- wiek 60+
Kryteria uzupełniające:
- wynik testu na depresję wg. skali Becka
- brak zarejestrowanego własnego profilu zaufanego
- data i godzina zgłoszenia
Termin rekrutacji:
05.08 – 08.09.2023 r.
Działania w projekcie
Zarządzanie projektem - Powołanie zespołu projektowego, przygotowanie dokumentacji projektowej, podpisanie umów wolontariatu z wolontariuszami, którzy zakończyli pozytywnie warsztaty dla wolontariuszy Towarzystwa GAMA oraz zatrudnienie prowadzących. Przygotowana zostanie również promocja projektu.
Uruchomienie portalu "Gminne Centrum Wolontariatu 60+" - Opracowanie koncepcji, przygotowanie i uruchomienie portal internetowy "Gminne Centrum Wolontariatu 60+", Za to zadanie odpowiedzialny będzie powołany zespół wolontariuszy. Centrum Wolontariatu prowadzić będzie pośrednictwo pracy dla wolontariuszy seniorów i instytucji, które korzystają lub zamierzają skorzystać z ich zaangażowania. Spływać też tu będą informacje od osób indywidualnych potrzebujących pomocy.
Warsztaty wolontariatu dla 8 przyszłych wolontariuszy Towarzystwa GAMA - Przeprowadzenie warsztatów wolontariatu dla 8 osób, przyszłych wolontariuszy Towarzystwa GAMA. Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z prawami i obowiązkami wolontariusza. Warsztaty będą miały formę interaktywną - 20% wykładu, 80% ćwiczeń:
- komunikacja interpersonalna – 1 x 4 godz
- komunikacja z trudnym klientem - 1 x 4 godz
- techniki asertywne - 1 x 4 godz
- radzenie sobie ze stresem - 1 x 4 godz
- techniki i narzędzia do rekrutacji - 1 x 4 godz
- prawa i obowiązki wolontariusza – 1 x 4 godz
Realizacja 6 dni x 4h
Konferencja otwierająca - "Senior w akcji" - w Domu Kultury na terenie Głogowa Małopolskiego w formie wieczorku kulturalno - tanecznego tak popularnego wśród seniorów przy współpracy z Polskim Związkiem Emerytów, Rencistów i Inwalidów - Zarządu Rejonowego w Głogowie Małopolskim
Wyjazdowe warsztaty integracyjno-motywacyjne - Zorganizowanie wyjazdowych warsztatów integracyjno-motywacyjnych niezbędnych do zintegrowania i poznania się grupy. Zaplanowano wyjazd w Bieszczady do miejscowości Jabłonki gdzie uczestnicy będą mieć szansę zarówno nauki jak i obcowania z naturą np. na spacerach nordic walking.
Realizacja: 3 x 6 godz x 2
Warsztaty "Jak zachować sprawny umysł przez całe życie" - Warsztaty realizowane w oparciu o program komputerowy dla treningu mózgu. Każda osoba będzie posiadać własne stanowisko komputerowe z wgranym programem z Akademii Umysłu®.
Realizacja: 6 dni x 4 godz x 5 grup
Zajęcia sportowe dla seniorów - Program dostosowany do aktywacji osób starszych . Każdy uczestnik na zakończenie otrzyma " Dyplom sportowca".
6 dni x 1,5h x 5 grup (po warsztatach Sprawnego Umysłu)
Warsztaty kompetencji cyfrowych - podstawy - Warsztaty mają za zadanie ułatwić uczestnikom projektu a potencjalnym wolontariuszom posługiwanie się smartfonem w sposób ułatwiającym pracę wolontariusza.
Realizacja: 6 dni x 6 godz x 3 grup
Przeprowadzenie warsztatów wolontariatu dla 32 osób - Przeprowadzenie warsztatów wolontariatu dla 32 osób (4 grupy x 8 osób). Szkolenie ma na celu zapoznanie uczestników z prawami i obowiązkami wolontariusza. Wiedza praktyczna - Warsztaty mają na celu rozwinięcie osobistej motywacji u uczestników do pracy wolontariackiej.
Realizacja: 6 dni x 4 godz x 4 grupy
Indywidualne doradztwo psychologiczne/psychoterapeutyczne - Celem wsparcia psychologa/psychoterapeuty jest przeciwdziałanie problemom związanym ze specyfika˛ grupy docelowej.
Realizacja: 8 godz na osobę podczas trwania projektu. 8 godz x 40 osób = 320 godz.
Opracowanie i redakcja poradnika "Co wolontariusz 60+ powinien wiedzieć" - Poradnik pt. ""Co wolontariusz 60+ powinien wiedzieć"" przygotowywany będzie przez wszystkie osoby, które ukończą warsztaty wolontariatu seniora.
Po zatwierdzeniu przez zespół przygotowujący publikacja zostanie ostatecznie przygotowana i następnie zgodnie z zasadami licencji open udostępniona na portalu. Centrum Wolontariatu 60+ każdemu zainteresowanemu wraz z kompletną informacją o projekcie w ramach którego powstała.
Konferencja zamykająca projekt i promująca wolontariat - Organizacja w ramach promocji i rekrutacji Konferencji zamykająca projekt „Potrzeba matką wolontariatu” w Domu Kultury na terenie Głogowa Małopolskiego w formie wieczorku kulturalno - tanecznego tak popularnego wśród seniorów.